niedziela, 23 wrzesień 2018, Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

11 marca – pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu

Od 1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Od bieżącego roku niedziele handlowe to - pierwsza i ostatnia niedziela każdego miesiąca. Natomiast od 2019 r.,  tylko ostatnia niedziela w miesiącu.  Całkowy zaś zakaz handlu - we wszystkie niedziele obowiązywać będzie już od 2020 roku.

Przypominamy, że niedziele handlowe w 2018 roku - marzec - 4 marzec i 25 marzec, kolejno - 29 kwiecień (1 kwietnia wypada Niedziela Wielkanocna), w maju będzie to 6 maj i 27 maj, w czerwcu - 3 czerwca i 24 czerwca. Lipiec będzie to 1 i 29 lipca, w sierpniu - 5 i 26 sierpnia, we wrześniu - 2 i 30 września, w październiku - 7 i 28 październik, w listopadzie - 4 i 25 listopad. W grudniu zaś będzie to 2 grudzień, ale również 16 grudzień, 23 grudzień oraz 30 grudnia. Zwróćmy uwagę, że w grudniu 2018 roku zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedziele - 9 grudnia.

Ustawa nie przewiduje zakazu handlu w niedziele w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami i zniczami przy cmentarzach, zakładach pogrzebowych, na stacjach paliw, jak również w sklepach z pamiątkami, biletami komunikacji miejskiej, czy placówkach pocztowych. Kolejną ważną informacją jest fakt, że z zakazu wyłączono placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu i rekreacji. Wyłączone są również placówki organizowane wyłącznie na potrzeby tzw. imprez okolicznościowych, jak jarmarki, festyny.

Ważną informacja jest fakt, że sklep, którego właściciel ma zamiar „otworzyć” w niedzielę, będzie mógł, ale pod warunkiem, że to on będzie musiał pracować.

Tekst: Dorota Kozdra, foto; archiwum