Drukuj Drukuj

Coś dla ucha, coś dla ciała, coś dla oczu Archiwalny wpis

Opublikowano: 13.05.2013

Malowniczo położony zalew, otoczony piaszczystą plażą i wydmami polodowcowymi porośniętymi sosnowo-dębowym borem przez wiele lat gościł swoich stałych bywalców. Nie jedne promienie słoneczne gościły na twarzy jakiegoś malucha, pracowicie budującego zamek z piasku, czy pełne ziarnistego piasku babki. Gdzie obok rodzice pląsający w wodzie, tudzież obok opalająca się siostra. Dookoła mnóstwo zieleni i jeszcze ten nietypowy wakacyjny klimat.

Dziś nad Zalewem Janowskim swoje ulubione miejsce mają nie tylko mieszkańcy Janowa, ale i turyści, którzy coraz częściej odwiedzają to malownicze miejsce. Od ponad roku możemy mieć przyjemność korzystania z funkcjonowania Parku Linowego, który coraz bardziej zyskuje nowych amatorów ekstremalnych przygód. Jest jeszcze wahadło, jak dla mnie osobiście diabelskie i skok pionowy. Od czasu do czasu dla miłośników pięknych krajobrazów, tych raczej nieprzyziemnych zapraszamy na wieżę widokową, z której możemy podziwiać panoramę Janowa Lubelskiego. I jeszcze sam park linowy, nie wiem czy przemierzając jego szlaki lepiej patrzeć przed siebie, w bok, czy w dół, w każdym bądź razie pozostawia wrażenie. Tak idąc obok plaży słyszę jak mały chłopiec, przystaję, odwraca się, po czym pyta swoją mamę, „a w sobotę będę mógł przyjechać?”.

To dopiero początek atrakcji jakie swymi turystycznymi kroczkami szykuje Janowski Zalew. W ramach przypomnienia, w zeszłym roku wybudowano nie tylko park linowy, ale także powiększono kąpielisko, poszerzono plaże, powstał także parking. Obecnie trwają pracę związane z budową Budynku A i B, nasadzenie drzewek, krzewów, równaniem terenu. Z podanych informacji wiemy, że zostanie posadzonych 284 drzew liściastych, 125 drzew iglastych, 1361 krzewów liściastych i 318 krzewów iglastych.

Na początek odnotujmy, że w ramach planowanego Parku Rekreacji powstanie 5 nowych wielofunkcyjnych obiektów wraz z wyposażeniem. Dodatkowo w ramach projektu nastąpi budową hipodromu, siłowni zewnętrznej, bulodromu oraz placu zabaw. Teren zostanie skomunikowany systemami ścieżek oraz wyposażony w instalacje oświetlenia, monitoringu, teleinformatyki oraz małą architekturę. To tak ogólnie, a tak więcej. Jak wiemy oferta turystyczna zostanie skierowana nie tylko do młodego pokolenia, ale do różnych grup wiekowych, a nawet do osób niepełnosprawnych, a co najważniejsze będzie to całoroczna oferta, która obejmować będzie różną działalność turystyczną. Budowa Parku tematycznego Zoom Natury, to: budynek administracyjno-gospodarczy - Brama Parku, zespół pawilonów turystyki edukacyjnej wraz z wyposażeniem: „Zoom Natury”, „Laboratorium Awifauny, Troposfery i Ekosystemów”, „Runo Leśne” dla najmłodszych z placem zabaw, ,„Laboratorium Recyklingu i Energii”, urządzenie Placu Energii i pasażu z akcentami wodnymi, punkty widokowe, most widokowy, mała architektura i zieleń. Rozbudowa zalewu tj.: rozbudowa istniejącego kąpieliska otwartego, powiększenie i urządzenie plaż i małej infrastruktury. Ponadto obiekty i urządzenia rekreacyjno-sprawnościowe: ścieżka rowerowa, park linowy, boulodrom, siłownia zewnętrzna, tor kapslowy, boiska do siatkówki plażowej i piłki wodnej, budowa Przystani z towarzyszącą promenadą, tarasem widokowym i pomostami – Wodny Posterunek Policji, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Przystań żeglarska. Projekt urbanistyczny obejmuje szerszy zakres tematyczny przedsięwzięcia. Obiekt Laboratorium Wodnego wykonany zostanie w pierwszym etapie w formie pomostu, pawilon zrealizowany będzie w etapie drugim. Park rekreacyjny zostanie opleciony przez przebiegającą przez jej teren ścieżkę rowerową. Na zewnętrznych strukturach szyb budynków graficznie naznaczone zostaną zasady recyklingu, które wieczorami będą oświetlały teren parku.

Teren parku wiąże w sposób komplementarny system obsługi komunikacyjnej (aleje piesze, ścieżki rowerowe) z przyległymi im terenami zielonymi. – które możemy zaobserwować w ostatnim czasie. Nowe zagospodarowanie alei wiodącej od głównego wejścia ku Placu Energii, poprzez obsadzenie jej zróżnicowaną roślinnością i ekologicznym systemem oświetlenia, stworzyć będzie reprezentacyjną przestrzeń spacerowo – bulwarową. Architektura krajobrazu zostanie odpowiednio zagospodarowana do części merytorycznej kompleksu (niskie krzewy w pobliżu punktu informacyjnego). Przewiduje się realizację 150 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, oraz zatokę parkingową dla 3 autokarów. Parkingi podobnie jak wszystkie ciągi komunikacyjne zostaną w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Plaże zostaną wyposażone w małą infrastrukturę: pomosty, ławeczki, urządzenia higieniczno-sanitarne, przebieralnie - dostępne będą dla osób niepełnosprawnych, osób starszych oraz dzieci, uwzględniając ich nietypowe potrzeby. Dla pieszych zwiedzających urządzone będą promenady, pasaż oraz plac energii uatrakcyjnione akcentami wodnymi, punktami widokowymi. Dla rowerzystów oraz rolkarzy będzie przygotowana specjalna trasa rowerowa z odpowiednią nawierzchnią. Przestrzeń publiczna będzie dobrze oświetlona oraz stale monitorowana.

W ramach przypomnienia, w zeszłym roku sprzedano ponad 11000 biletów w Parku Linowym „Zoom Natury” (lipiec-październik). Ponadto odwiedzili nas turyści: z Polski (Śląsk, Mazowsze, Wielkopolska, Polska centralna, Lubelszczyzna, Podkarpacie) oraz z zagranicy (Litwa, Rosja, Estonia, Ukraina, Wielka Brytania, Francja, Finlandia, Belgia, Niemcy, Kanada).

Dorota Kozdra

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube